Tezy Galileusza. Porównanie wiedzy Kopernika z wiedzą Ptolemeusza

       Stan wiedzy na przełomie XVI i XVII w. zależał od Kościoła, który albo potwierdził nowe odkrycie albo uznał go za herezje i karał autora. Co za tym idzie, postępy w nauce możliwe były dzięki odważnym pionierom takim jak Mikołaj Kopernik czy Galileusz .

       Jak łatwo się domyślić postęp był niewielki, więc pojęcie o otaczającym nas wszechświecie także było małe. Niezmiennie od starożytności utrzymywano teorie geocentryczną Ptolemeusza , która zakładała że Ziemia jest w centrum, jest nieruchoma, a wokół niej krążą planety po orbitach kołowych.


Mikołaj Kopernik twierdził że jest inaczej spisał księgę o obrotach sfer niebieskich w której opisał swoją teorie heliocentryczną gdzie to słońce było w centrum układu słonecznego a ziemia wraz z innymi planetami krążyły wokół niego po orbitach kołowych.
Galileusz był zwolennikiem heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika. Dzięki jego teleskopowi i umiejętnością potwierdził teorie heliocentryczną. W związku z tym 24 lutego 1616 Święte Oficjum zleciło kwalifikatorom wydanie opinii o dwóch tezach.

-Pierwsza teza: Słońce stanowi centrum świata i jest całkowicie nieruchome pod względem ruchów lokalnych.

-Druga teza: Ziemia nie stanowi centrum świata, ani nie jest nieruchoma, lecz obraca się zarówno wokół samej siebie, jak i ruchem dobowym.